Young Trail – Pierwszy w Polsce Bieg Górski dla dzieci

20 listopada 2023 w Osadzie Sopki Stopki w Cięcinie odbyła się wyjątkowa impreza – bieg górski dla dzieci i młodzieży – Young Trail. To pierwsza edycja zawodów. Formuła opierała się na zgłoszeniach uczniów ze szkół podstawowych z Gmin: Węgierska Górka i Radziechowy-Wieprz, ale jak podkreślają organizatorzy – docelowo zasięg zawodów będzie rozszerzony na całą Żywiecczyznę. Co ważne – udział w wydarzeniu był bezpłatny

Dystanse od 500 m do 2 km

W każdej kategorii wiekowej nagrodzono oddzielnie dla chłopców i dziewcząt. Zgłoszenia odbywały się w szkołach, bezpośrednio u nauczycieli wychowania fizycznego. 

Zawody Young Trail były skierowane do uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy będą podzieleni na cztery kategorie wiekowe: 7-8 lat (500 m), 9-10 lat (500 m), 11-12 lat (1 km), 13 – 15 lat (2 km). Trasy były poprowadzone w okolicy Osady Sopki Stopki w Cięcinie i miały charakter przełajowo-górski.

Góry to naturalna arena to uprawiania sportów. Sami w taki właśnie sposób z gór korzystamy i chcemy pokazać młodym ludziom, jak wiele sportowych możliwości daje mieszkanie w terenie górskim. Konkretnie: chcemy ich wprowadzić w świat biegów górskich. Bieganie po górach to świetny sposób na poznawanie gór, ale także poprawę samopoczucia, budowanie kondycji, naukę pokonywania wyzwań razem z rówieśnikami. Co ważne, bieganie to najprostsza forma ruchu – nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ani kursów. To sport dostępny dla każdego, zdrowego chłopaka i dziewczyny.

Organizatorem biegu były dwie FundacjeGórom oraz Krok do Natury. Ta pierwsza animuje kulturę ludową i fizyczną w małych górskich miejscowościach w Beskidzie Żywieckim, a także jest organizatorem inicjatywy Czyste Beskidy dbającej o czystość na górskich szlakach. Z kolei Fundacja Krok do Natury tworzy jeden z najpopularniejszych biegów górskich w Polsce – ultramaraton Chudy Wawrzyniec, który odbywa się w sierpniu na terenie Gmin Rajcza i Ujsoły. W ramach Chudego Wawrzyńca organizowane są zawody dla dzieci i młodzieży pod nazwą Chudy Hulajnik. Ponadto Fundacja Krok do Natury tworzy jeden z największych biegowych cykli w Polsce – CITY TRAIL, w ramach którego odbywają się także biegi dziecięco-młodzieżowe.