„Szkoła Pasterska” to cykl szkoleń i spotkań, skupiający się na kulturze pasterskiej i bowiterapii, przygotowujący 15 uczestników do prowadzenia warsztatów dla dzieci, które w swojej działalności realizuje Fundacja Górom, integrując lokalną społeczność wokół dziedzictwa pasterskiego.
Szkolenia obejmują m.in. wykłady o kulturze pasterskiej, warsztaty tradycyjnego wypasu owiec i obróbki wełny,
wykłady i warsztaty o muzyce pasterskiej, a także wyjazd studyjny dotyczący bowiterapii.
Pierwszy zjazd Szkoły Pasterskiej odbył się pod nazwą „Kultura Pasterska w teorii”. W sobotę i w niedziele zrealizowaliśmy wykłady:
Były wykłady, teraz praktyka. Uczestnicy Szkoły Pasterskiej wyruszyli z owcami na hole. I to nie byle jaką hole, bo zawędrowali ze stadem owiec z Cięciny na Halę Lipowską, pokonując 15 kilometrów po górach. Zostając na hali na dwa dni, mieli możliwość doświadczyć tradycyjnego wypasu owiec i prawdziwego życia na bacówce.
𝗣𝗮𝘀𝘁𝗲𝗿𝘀𝘁𝘄𝗼 𝘄 𝗕𝗲𝘀𝗸𝗶𝗱𝗮𝗰𝗵 𝗽𝗼𝘄𝗿𝗮𝗰𝗮! Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że możemy na własnej skórze doświadczać naszych wiekowych korzeni.
𝗪𝗲ł𝗻𝗮
Kolejne spotkanie przyniosło nową wiedzę i doświadczenia w zakresie technik i procesów pozyskiwania wełny. Nasi słuchacze poznali praktyczne aspekty obróbki wełny. Każdy mógł spróbować tkania, zapoznać się z właściwościami wełny z owiec górskich.
Przedstawione zostały również możliwości współczesnego zastosowania tego szlachetnego surowca.
Agnieszka Jackowiak z pracowni HOBBY-WEŁNA w sposób profesjonalny, merytoryczny, pełny pasji i zaraźliwej miłości do wełny poprowadziła wspaniałe warsztaty.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna 2024.